×

SARIO na SlovakiaTech 2022

20. - 21. septembra 2022 sa v Košiciach konalo podujatie SlovakiaTech - Technology supporting humanity určené pre odbornú verejnosť, zástupcov technologických a inovatívnych firiem, verejnej správy, univerzít, vysokých škôl, vedy a výskumu, ale aj pre študentov odborných stredných a vysokých škôl. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) bola hlavný partner podujatia.
 
Témy medzinárodnej konferencie a inovačno-technologického veľtrhu firiem boli: 
  • udržateľnosť - dekarbonizácia energetiky, logistiky, poľnohospodárstva, 
  • konektivita - využitie vesmírnych technológií,   
  • dlhovekosť - moderná diagnostika a monitorovanie pacienta.
 
Konzultanti SARIO zabezpečili štyri zaujímavé odborné diskusie, poskytli záujemcom individuálne konzultácie z oblasti investícií a podpory zahraničného obchodu, internacionalizácie MSP ako aj aktuálne informácie o činnosti a pripravovaných podujatiach a sprostredkovali atraktívne exponáty.
 
  • Príbehy úspešných investícií na východnom Slovensku
Diskusiu viedol Marek Kopanický, tímlíder pre inovačný sourcing a senior konzultant Odboru investičných projektov SARIO. Generálny riaditeľ SARIO Robert Šimončič hovoril o potenciáli, príležitostiach a prínose investícií pre región, ale aj o tom aké služby investorom agentúra poskytuje, aké témy konzultuje a ako prebieha tradične ten proces na konci ktorého je v ideálnom prípade investícia úspešne realizovaná na Slovensku. Výzvy najväčšieho etablovaného investora U. S. Steel Košice predstavil Juraj Sabol, generálny manažér pre stratégiu a Matej Ovčiarka, vedúci odboru regionálneho rozvoja z Košického samosprávneho kraja hovoril o súčinnosti a podpore investorov zo strany samosprávneho kraja.
 
  • Space Talk: Ako si založiť vesmírny startup
Inšpiratívny rozhovor s Jakubom Nagyom, CEO and CTO Picoballoon, študentom strednej školy, ktorý zároveň vedie tým mladých výskumníkov, ktorý pracuje na vývoji ultraľahkých sond na monitorovanie atmosféry viedol Denis Sedlák, manažér pre rozvoj lokálneho ekosystému zo Slovenskej vesmírnej kancelárie. Početné publikum zároveň oslovil poskytnutím konkrétnych rád a odporúčaní pre úspešný start-up.
 
  • Space Jobs: Vesmírny sektor a jeho príležitosti
Môžem robiť na vesmírnych projektoch, aj keď nie som technik? Aké možnosti majú študenti stredných a vysokých škôl? Na tieto ale aj ďalšie otázky poskytli v diskusii s Lenkou Tkáčovou zo Slovenskej vesmírnej kancelárie odpovede Petra Kořanová ,učiteľka gymnázia, ktorej študenti vyhrali súťaž Misia Mars, Šimon Mackovjak, astrofyzik a zakladateľ projektu Space::lab, Peter Vereš, astronóm pôsobiaci v Centre malých planét na Harvard-Smithsonian a Adam Bednář, študent, ktorý spolupracoval na vývoji pikobalóna.
 
  • Budúcnosť leteckého priemyslu a inovácie ktoré do nej prinášajú slovenské firmy  
Ako slovenské letecké firmy zvládajú výzvy v súvislosti so zmenenou geopolitickou situáciou, ale aj ako sa im darí uspieť v medzinárodnej konkurencii dodávateľov špičkových výrobkov či služieb sa podelili o skúsenosti Bruno Reichstädter, CEO iBross, Daniel Tomko, CEO, Jindřich Záhumenský, CEO JokerTrike, Roman Danda, CEO Techniserv a Jozef Čerňan, Docent z Katedry leteckej dopravy, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Univerzita v Žiline. Diskusiou sprevádzal Martin Jelínek.

Viac fotografií a záznam z diskusií nájdete na stránke Slovakia Tech 2022
Záznam diskusie Príbehy úspešných investícií na východnom Slovensku: https://fb.watch/fIexrSqfr9/ 
Zdroj foto: SlovakiaTech