×

Slovenská delegácia na konferencii Cybertech v Izraeli

V dňoch 26. – 31. január 2020 zorganizovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) podnikateľskú misiu do Izraela pri príležitosti konania konferencie Cybertech 2020.

Podnikateľská misia bola sústredená na oblasť IKT so špeciálnym zameraním na kybernetickú bezpečnosť a zúčastnilo sa jej 9 slovenských malých a stredných podnikov (MSP) so sídlom mimo bratislavského kraja. Hlavným cieľom bolo oboznámenie sa s podnikateľským prostredím v Izraeli, preskúmanie možností spolupráce a získanie relevantných kontaktov v predmetnej oblasti. 
Počas štyroch dní absolvovali slovenské spoločnosti nie len návštevu jednej z najväčších konferencií zameraných na technológie a riešenia v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ale aj start-upové centrum v Jeruzaleme či technologický park Gav-Yam Negev Advanced Technologies Park v meste Be'er Sheva.
Vďaka rôznorodosti programu mali slovenskí podnikatelia možnosť nadviazať nové kontakty s poprednými technologickými expertmi, oboznámiť sa s izraelským podnikateľským prostredím, ktoré je v tejto krajine špecifické úzkou previazanosťou na akademické a výskumno-vývojové prostredie a utvoriť si komplexný obraz o obchodných možnostiach pre slovenské MSP zo sféry kybernetickej bezpečnosti. 


Návšteva technologického centra v meste Be'er Sheva poukázala na úzku spoluprácu izraelskej vlády, akademickej obce a podnikateľského prostredia. Viac ako 70 spoločností sídli v priestoroch parku, zamestnaných je tu viac ako 2 500 inžinierov a výskumníkov. Izraelská vláda v parku zriadila Národné kybernetické centrum, ktoré spadá priamo pod Úrad predsedu vlády. V rámci centra pôsobí Izraelský pohotovostný kybernetický tím (CERT) a bezplatná nonstop linka 119, na ktorú sa môžu izraelskí občania obrátiť, ak majú podozrenie z kybernetického útoku. Ide o prvú linku svojho druhu na svete.
Slovenské MSP mali taktiež možnosť stretnúť sa s veľvyslancom SR v Tel Avive Igorom Maukšom, ako aj s ekonomickým diplomatom Matejom Kerešom a inovačným diplomatom Milošom Bikárom. Vďaka týmto kontaktom si slovenské spoločnosti rozšírili znalosti o prebiehajúcej slovensko-izraelskej obchodnej spolupráci, rovnako však aj o možnostiach ich prieniku na izraelský trh.Slovensko v rámci podnikateľskej misie preukázalo veľký záujem o nadviazanie spolupráce s Izraelom, kde sa sféra kybernetickej bezpečnosti v súčasnosti dostáva do popredia. Zároveň sa v rámci misie preukázala aj konkurencie schopnosť slovenských MSP, ktoré disponujú množstvom inovatívnych nápadov v oblasti IKT a kybernetickej bezpečnosti.Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) organizuje podnikateľské misie v rámci Národného projektu „Podpora internacionalizácie MSP“, ktorý je realizovaný v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

SARIO v rámci celého obdobia implementácie Národného projektu plánuje zrealizovať viacero podnikateľských misií, ktoré je možné sledovať na stránke podujatí.

Viac informácií je taktiež možné nájsť na stránke Národného projektu.