Slovensko-ukrajinské obchodné fórum

pondelok, 14. november 2022
Dňa 7. novembra.2022 sa v Užhorode uskutočnilo Slovensko-ukrajinské obchodné fórum. Podujatie otvoril Karel Hirman, minister hospodárstva SR  a v online formáte vicepremiérka pre európsku a euro-atlantickú integráciu Ukrajiny Olha Stefanišyna. Počas oficiálnej časti programu odznel aj vstup agentúry SARIO, v ktorom boli predstavené možnosti asistencie pre ukrajinské spoločnosti pri vyhľadávaní slovenských dodávateľov, prípadne pri relokačných projektoch.
 
Ukrajinskí podnikatelia identifikovali Slovensko ako jedného z dôležitých partnerov pri stabilizácii dodávateľského reťazca najmä v oblasti strojárstva, keďže tento sektor bol výrazne zasiahnutý v dôsledku vojenského konfliktu a s ním spojených sankcií. Jednou z ústredných tém, okrem aktuálnej situácie na Ukrajine, bola ochota a pripravenosť slovenských spoločností zapojiť sa do obnovy Ukrajiny.
 
Na podujatí sa zúčastnilo 49 slovenských spoločností a subjektov, ktoré prejavili záujem o rozvoj kooperácie a spolupráce s ukrajinskými subjektami. Celkovo došlo k 84 B2B stretnutiam medzi slovenskými spoločnosťami a ukrajinskými náprotivkami. Výsledkom B2B stretnutí je naviazanie, príp. rozšírenie obchodnej spolupráce v oblastiach, akými sú strojárstvo, IKT, stavebníctvo či agrárny sektor.