×

COVID-19:Návrh opatrení pre firmy

Návrh opatrení na zníženie negatívnych dopadov COVID-19 na podnikateľské subjekty v SR
 
Minister hospodárstva SR Peter Žiga, minister financií SR Ladislav Kamenický a budúci minister hospodárstva SR Richard Sulík v pondelok 16. marca 2020 rokovali so zástupcami podnikateľských združení a so zástupcami firiem o opatreniach, ktoré by mohli zmierniť dopady pandémie COVID-19 na podnikateľské prostredie na Slovensku.

Výsledkom je návrh 13 opatrení, ktorých finálnu podobu schváli nová vláda a parlament:
  1. Rokovať s bankami o možnostiach odkladu splátok úverov a hypotekárnych úverov bez negatívneho záznamu pre dlžníka v registri. Zaviesť možnosť zmrazenia splácania úrokov a istiny úverov tak pre fyzické osoby (zamestnancov) aj právnické osoby. 
  2. Prostredníctvom SZRB zjednodušiť poskytovanie krátkodobých a nízko (alebo vôbec) úročených úverov pre podniky vo vybraných sektoroch s cieľom preklenutia obdobia núdzového stavu. 
  3. Alokácia financií na podporu investovania v súkromnom sektore, napr. prostredníctvom Slovak Investment Holding (SIH) a Európskej investičnej banky (EIB). Zavedenie „daňového superodpisu“ zrýchleného odpisovania
  4. Úprava možnosti odpisu daňovej straty
  5. Doplnenie opatrenia súvisiaceho s odkladom podania daňového priznania z 31.3.2020 na 30.6.2020 (aj v prípade, ak bolo daňové priznanie podané v riadnom termíne) o:
    • možnosť odpustenia správnych poplatkov spoločností za žiadosti o povolenie odkladu platenia úhrady dane
    • odklad lehoty na zaplatenie daní pre všetkých daňovníkov
    • odklad lehoty na zaplatenie DPH
    • odpustenie pokút za oneskorené platby 
  6. Úplné zrušenie platieb sociálnych a zdravotných odvodov SZČO dočasne na obdobie troch mesiacov (za marec - apríl - máj) a ich následné pomerné navýšenie počas 18 mesiacov, počnúc od júna 2020.
  7. Oslobodenie výplat vyplatených zamestnancom od sociálnych, zdravotných odvodov a dane z príjmu (obdobný režim ako platí pre 13. a 14. plat).
  8. Radikálne zjednodušiť podmienky na poskytovanie príspevku na udržanie pracovného miesta (aj pre MSP a živnostníkov), napr. zmeniť lehotu na umožnenie žiadania o príspevok, zmeniť systém odsúhlasovania dotknutých zamestnancov, znížiť administratívu spojenú s príspevkom, atď.
  9. Na vymedzené obdobie financovať zo štátneho rozpočtu náklady na podporované technológie výroby elektriny (obnoviteľné zdroje energie - OZE, VÚKVET, ako aj hnedé uhlie) vedúce k zníženiu TPS (tarifa za prevádzkovanie systému) a koncovej ceny elektriny. 
  10. Podporiť diskusiu na úrovni EÚ s cieľom zavedenia opatrení súvisiacich s čerpaním prostriedkov európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) zo súčasného obdobia na krytie dopadov krízy a sanáciu ekonomiky, napr. vyčlenenie prostriedkov na prevádzkové financovanie (úvery – bezúročné s dobou splácania 3-5 rokov) alebo  podpora investícií podnikov naprieč odvetviami bez uplatňovania skupinových výnimiek a veľkostných obmedzení.
  11. Zmena v podmienkach OČR (napr. špeciálna PN, počas ktorej rodič dostáva 80 % svojho priemerného platu a od prvého dňa platí PN-ku Sociálna poisťovňa alebo 600 eurový voucher na opatrovateľku ak má dieťa len jedného rodiča).
  12. Predĺženie doby na zaplatenie colného dlhu na 30-40 dní.
  13. Neukladať spoločnostiam pokuty, ak nemôžu včas splniť napr. verejnú zákazku a obmedziť výkon kontrolnej činnosti podnikov a podnikateľov.