SARIO a Jaguar Land Rover — od roku 2015 po súčasnosť

streda, 05. máj 2021
Služby Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) pre investorov nikdy nekončia výberom lokality, ale často pokračujú v implementačnej fáze projektov na Slovensku a následne ich investorov sprevádzajú ďalej pri rozvoji ich aktivít.
 
OD ROKU 2015 PO SÚČASTNOSŤ
Investičnému projektu Jaguar Land Rover Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu  (SARIO) venovala intenzívnu asistenciu od prvého kontaktu na začiatku februára 2015 po podpis investičnej zmluvy v decembri 2015, pričom podpisom investičnej zmluvy medzi vládou SR a automobilkou JLR naše aktivity neskončili, len nadobudli rozmery postinvestorskej starostlivosti.

Investícia Jaguar Land Rover bola jednou z najväčších zahraničných investícií na Slovensku v novodobej histórii, a podľa dostupných zdrojov bola v roku 2015 dokonca najväčším obchodným prípadom v celej Európskej únii za predchádzajúcich 7 rokov.

2016
Už počas roku 2016 agentúra zorganizovala niekoľko podujatí zameraných na predstavenie potenciálnych dodávateľov zo Slovenska, ktorí by sa mohli zapojiť do dodávateľského reťazca Jaguar Land Rover v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie alebo do budúceho výrobného programu spoločnosti v Nitre.
Zároveň sa zástupca Jaguar Land Rover zúčastnil na našom najväčšom kooperačnom podujatí - Slovenská kooperačná burza 2015 a stretol sa s potenciálnymi slovenskými dodávateľmi, ktorých Jaguar Land Rover vyselektoval z účastníkov podujatia.

Zástupcovia JLR sa odvtedy pravidelne zúčastňujú tohto nášho podujatia a Jaguar Land Rover je pravidelne od roku 2016 i jedným z hlavných partnerov Slovenskej kooperačnej burzy.

V spolupráci so Združením pre rozvoj investícií (ISA) sme v roku 2016 zorganizovali sériu bezplatných regionálnych seminárov pre podnikateľské subjekty v Nitrianskom a Žilinskom kraji. Semináre, prebiehajúce formou pracovných raňajok, už tradične ponúkajú praktické riešenia a návody týkajúce sa aktuálnych tém slovenského investičného prostredia. Počas seminára v Nitre bola verejnosti predstavená nová sourcingová aktivita trvajúca viac ako jeden rok, v rámci ktorej agentúra poskytla asistenciu spoločnosti Jaguar Land Rover pri identifikácii dodávateľov nevýrobného charakteru pre nový závod v Nitre.

Agentúra aj touto formou vyzývala slovenské nevýrobné spoločnosti z vopred definovaných oblastí zapojiť sa do dodávateľskej siete Jaguar Land Rover a viac ako jeden rok sme poskytovali príležitosť zapojiť sa do tejto sourcingovej aktivity pre Jaguar Land Rover.
 
2017
Na jar 2017 Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu prevzala v Spojených arabských emirátoch ocenenie Investment Award 2017, ako najlepšia agentúra na podporu investícií pre región strednej a východnej Európy a Turecka za investičný projekt Jaguar Land Rover ako najvýznamnejší greenfield projekt v roku 2016 v celkovej hodnote investície 1,4 miliardy eur a potenciálom vytvoriť 2 834 pracovných miest.
 
2018
Agentúra na jar 2018 počas svojho medzinárodného kooperačného podujatia Slovenská kooperačná burza Nitra 2018 zorganizovala inovačný workshop v rámci Inovačných služieb SARIO.

Iniciatíva SARIO cielila na prepojenie potrieb Jaguar Land Rover s možnými riešeniami slovenských spoločností pôsobiacich v oblasti prediktívnej údržby, big data, digitálne vylepšených tréningových riešení, automatizácie a zvyšovania efektívnosti, resp. rôznych iných softvérových riešení.

10 vybraných slovenských spoločností malo možnosť odprezentovať svoje riešenia  pre spoločnosť Jaguar Land Rover. Inovačné služby SARIO spájajú význam novej investície na Slovensku s jej potenciálnymi slovenskými dodávateľmi inovácií. Veľkí klienti SARIO (etablovaní investori) dokážu týmto optimalizovať svoje výrobné procesy a inovatívne slovenské spoločnosti môžu rozvíjať svoj biznis.
 
25. októbra 2018 sa slávnostne spustila výroba prémiových vozidiel Land Rover Discovery v závode Jaguar Land Rover v Nitre.
 
2019
Na jar roku 2019 agentúra zrealizovala Slovenskú kooperačnú burzu Nitra 2019 (SKB) a Jaguar Land Rover, ako významný lokálny hráč, bol jedným z hlavných partnerov podujatia. Zástupcovia automobilky vystúpili v paneli, rokovali so slovenskými firmami o možnej spolupráci, a zároveň účastníkom podujatia predstavili model Discovery, ktorého novým domovom sa stala Nitra, odkiaľ putuje do celého sveta.
 
Zároveň v roku 2019 agentúra SARIO pripravila v rámci 29. ročníka medzinárodného salónu automobilov Autosalón Bratislava expozíciu zameranú na propagáciu elektromobility Elektromobilita a Slovensko — Dobrý nápad. Expozíciou sme verejnosti okrem mnohých riešení z rôznych oblastí elektromobility, predstavili ocenený elektrický model Jaguar I-PACE, (auto roka 2019 a dizajn roka 2016) a v rámci prezentácií pre verejnosť Miroslava Remenárová, manažérka pre firemné záležitosti Jaguar Land Rover v Nitre, hovorila na tému Podpora technologického vzdelávania ako základ budúceho pokroku a inovácií v Jaguar Land Rover.
 
2021
Nitrianska automobilka Jaguar Land Rover vyrobila na Slovensku na začiatku februára 2021 stotisíce vozidlo, pričom minister hospodárstva SR Richard Sulík na tlačovej konferencii pri tejto príležitosti oznámil, že kontaktnou osobou pre záležitosti spojené s automobilkou Jaguar Land Rover na Slovensku sa stal generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu Róbert Šimončič.

Zo skúseností agentúry pri získavaní nových investícií s vyššou pridanou hodnotou, ako aj pri rozvoji slovenských inovatívnych firiem vyplýva, že je neustále potrebné hľadať riešenia s cieľom zvyšovať dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily. Agentúra v tejto súvislosti proaktívne vytvorila v roku 2019 projekt Prax pre univerzity, riešenia pre firmy určený na prepojenie firiem a univerzít.

V roku 2021 agentúra SARIO opätovne využila svoje kontakty na slovenské podnikateľské subjekty a spustila už  tretí ročník Prax pre univerzity, riešenia pre firmy 3.0, do ktorého sa po prvýkrát zapojil i Jaguar Land Rover v rámci matchmakingov so Strojníckou fakultou a Fakultou elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach.

Počas oboch prezentácií zástupcu JLR bola predstavená nová globálna stratégia Reimagine s cieľom stať sa do roku 2039 podnikom s nulovou uhlíkovou stopou a znovu zadefinovala značku Jaguar ako plne elektrickú od roku 2025. Navyše, počas nasledujúcich piatich rokov má značka Land Rover priniesť šesť čisto elektrických variantov svojich luxusných SUV, prvý elektrický Land Rover má prísť už v roku 2024, pričom v rámci prípravy na budúci dopyt po alternatívnom pohone zároveň už v koncerne prebieha vývoj vodíkového pohonu.

Práve orientácia na alternatívne pohony - elektromobilitu a hlavne vývoj vodíkového pohonu, zaujal zástupcov Strojníckej fakulty TUKE aj v súvislosti s ich aktivitami a hlavne prítomnosťou Centra výskumu vodíkových technológií v Košiciach a agentúra SARIO by tak mohla byť pri zrode ďalšej úspešnej spolupráce, navyše, v takej strategickej oblasti, ako je výskum a využitie vodíka v automobilovom priemysle.

'Som hrdý, že agentúra SARIO bola od prvého kontaktu pri investičnom projekte koncernu Jaguar Land Rover na Slovensku a sprevádza túto investíciu vo všetkých etapách jej rozvoja prepájaním potrieb automobilky s rôznymi službami a platformami agentúry, ako sú napríklad Slovenská kooperačná burza alebo Inovačné služby SARIO. Najnovším dôkazom tejto spolupráce je i zapojenie nitranskeho závodu Jaguar Land Rover do projektu Prax pre univerzity, riešenia pre firmy,' uviedol generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič a kontaktná osoba pre strategickú investíciu JLR na Slovensku.