Slovensko-slovinské podnikateľské fórum

štvrtok, 23. júl 2020
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) organizovala v spolupráci s Kanceláriou prezidenta Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a zahraničným partnerom SPIRIT Slovenia dňa 22. júla 2020 Slovensko-slovinské podnikateľské fórum, ktoré sa konalo pri príležitosti štátnej návštevy slovinského prezidenta Boruta Pahora v Bratislave.

Oficiálnu slovinskú delegáciu sprevádzalo 15 zástupcov spoločností zo sektorov zelenej ekonomiky a obehového hospodárstva, digitalizácie a informačno-komunikačných technológií, e-mobility, umelej inteligencie a inovácií. Agentúra SARIO pre slovinskú podnikateľskú delegáciu pripravila program už v dopoludnajších hodinách. Z početných návrhov agentúry SARIO si slovinská strana vybrala návštevu spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s. - Skupina ZSE a spoločnosti ESET, spol. s r.o.

Zástupcovia skupiny ZSE vo svojej prezentácii predstavili svoje vízie do budúcnosti zamerané najmä na rozvoj e-mobility a rozširovanie svojich služieb v tejto oblasti. Uvedené stretnutie sa konalo v inovatívnych coworkingových priestoroch HubHub Slovakia. Následne sa delegácia presunula do spoločnosti ESET, spol. s r.o., kde boli slovinským podnikateľom prezentované možnosti využívania umelej inteligencie a strojového učenia v oblasti informačných a komunikačných technológií. Agentúra SARIO zároveň pripravila aj paralelný program pre zástupcov prístavu Koper, vo forme troch business-to-business (B2B) rokovaní v coworkingových priestoroch Campus City.

V popoludňajších hodinách sa konalo Slovensko-slovinské podnikateľské fórum, ktoré otvorili svojimi príhovormi prezidentka SR Zuzana Čaputová a slovinský prezident Borut Pahor. Cieľom podnikateľského fóra bolo vytvoriť priestor na spoluprácu pre firmy z oboch krajín predovšetkým v oblasti zelených technológií. Hlavy štátov vo svojich príhovoroch pripomenuli, že nové možnosti podnikania treba hľadať nielen pre riešenia následkov pandémie, ale aj z dôvodu prebiehajúcich klimatických zmien. Celkovo sa v rámci podnikateľského fóra stretli zástupcovia 30 firiem z oboch krajín.

Počas fóra bol účastníkom prezentovaný investično-obchodný potenciál oboch krajín, odprezentovali sa aj štyri slovenské a štyri slovinské spoločnosti a inštitúcie, ako aj zvyšok zúčastnenej podnikateľskej delegácie. Agentúra SARIO bolo jednou z prezentujúcich inštitúcií, zároveň sa postarala aj o moderovanie podujatia. V gescii agentúry SARIO sa po prezentačnej časti uskutočnilo aj viac ako 50 vopred naplánovaných B2B rokovaní zúčastnených firiem a inštitúcií. 

Zúčastnené slovenské spoločnosti získali počas podnikateľského fóra relevantné kontakty pre budovanie vzájomných obchodných vzťahov, ktoré bude agentúra SARIO sledovať a neskôr i vyhodnocovať. Úspešnosť podujatia potvrdzuje aj záujem slovinskej strany o ďalšie spoločné aktivity v budúcnosti. Agentúra SARIO bola poctená dôverou Kancelárie prezidenta SR, ktorej sa jej dostalo pri organizácií tohto prestížneho podujatia.