×
09.05.2024

Stovka slovenských stredoškolákov skonštruovala svoj prvý satelit

Stovka slovenských stredoškolákov skonštruovala svoj prvý satelit

Priemyselná zložka Slovenskej vesmírnej kancelárie SARIO zorganizovala na Slovensku prvý ročník celosvetovo známej súťaže CanSat. Dňa 9. mája 2024 sa na letisku v Malých Bieliciach uskutočnilo finále súťaže CanSat. Študenti stredných škôl mali možnosť vyskúšať si na vlastnej koži prácu vesmírnych inžinierov. Do finále sa dostalo 14 tímov z celého Slovenska. Venovali sa rôznym témam, od detekcie požiarov, cez merania klimatických údajov až po generovanie solárnej energie. 

Ich úlohou bolo skonštruovať satelit vo veľkosti malej plechovky, tzv. cansat, ktorý dokáže komunikovať, určovať svoju presnú polohu a zbierať užitočné dáta. Zároveň mali navrhnúť celú misiu zahŕňajúcu vypustenie cansatu z výšky jedného kilometra, jej ukončenie bezpečným pristátím s padákom, ako aj následné spracovanie získaných dát a návrh ich praktického využitia. 

Víťazný tím zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na ulici Karola Adlera v Bratislave bude reprezentovať Slovensko na stretnutí mladých vesmírnych inžinierov v Holandsku organizovanom Európskou vesmírnou agentúrou, ktorá podujatie zastrešuje naprieč Európou. Na druhom mieste sa umiestnil tím Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na Hálovej ulici v Bratislave a na treťom tím Gymnázia Angely Merici v Trnave. 

Stovka slovenských stredoškolákov skonštruovala svoj prvý satelit

„Veľký záujem nás nesmierne teší a ukazuje nám, že slovenskí stredoškoláci sa neboja technologických výziev a sú mimoriadne zruční. Sme presvedčení, že v slovenskom vesmírnom sektore, ktorý posledné roky dynamicky rastie, nájdu uplatnenie a stanú sa tak súčasťou znalostnej ekonomiky a posúvania technologických možností ľudstva,“ uviedol Michal Brichta, riaditeľ Priemyselnej zložky Slovenskej vesmírnej kancelárie. 

Podujatie sa uskutočnilo so širokou podporou partnerov vrátane organizácie Mám dron a Žilinskej univerzity v Žiline zabezpečujúcich vynesenie cansatov pomocou dronov, spoločností Slovenské elektrárne a Velux ako aj festivalu Starmus poskytujúcich ceny pre víťazov, a organizácií zapojených do mentorskej prípravy tímov a hodnotenia projektov: Needronix, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA), Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Aeroklub Prievidza, Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach, Ministerstvo dopravy SR a Centrum vedecko-technických informácií SR.

„FEI STU ako jedna z mála fakúlt na Slovensku ponúka študijný program, ktorý priamo súvisí s vesmírnym sektorom. Preto bolo pre nás úplne prirodzené zúčastniť sa tejto súťaže. Taktiež treba poznamenať, že nešlo o prvú spoluprácu so Slovenskou vesmírnou kanceláriou. Preto, keď sme odprezentovali našu víziu priebehu súťaže a stretla sa s pozitívnym ohlasom hlavného organizátora, 

Stovka slovenských stredoškolákov skonštruovala svoj prvý satelit

veľmi radi sme sa do projektu zapojili,“ povedal Matej Novák z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

S tímami sme absolvovali niekoľko workshopov, rozdelených tematicky. Mali sme napríklad stretnutie zamerané na programovanie palubného počítača, rádiovú komunikáciu alebo padák. Každý workshop viedol náš člen, ktorý mal s danou témou najväčšie skúsenosti a vedel ju tak žiakom podať čo najjednoduchšie,“ povedal Matúš Toderiška zo SOSA. 

„Práca so študentmi nás príjemne prekvapila ich odhodlaním, kreativitou a vedomosťami. Bola to pre nás obohacujúca skúsenosť, ktorá nám otvorila nový pohľad na potenciál mladých ľudí. Odnášame si z toho cenné poznatky a skúsenosti, ktoré nás inšpirujú a motivujú pokračovať v podpore mladých talentov. Veríme, že sme pomohli naštartovať niečo, čo sa môže stať trvalou tradíciou a poskytnúť študentom príležitosť na ďalší rozvoj a úspech,“ zdôraznil Robert Lászlo zo spoločnosti Needronix.

Andreas Truls, výkonný riaditeľ Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, taktiež netajil svoje nadšenie z projektu. „V našej spoločnosti aktívne podporujeme vesmírny vývoj a zaujímajú nás nové technológie, ako napríklad malé satelity. Verím, že aplikácie typu vesmír – Zem budú vo veľkom meradle podporovať poľnohospodárstvo, baníctvo, energetiku a ďalšie priemyselné odvetvia.“

Stovka slovenských stredoškolákov skonštruovala svoj prvý satelit

Slovenská vesmírna kancelária je spoločným projektom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ SR). MŠVVŠ SR je zodpovedné za rozpočet, medzirezortnú politickú koordináciu a multilaterálne otázky medzinárodnej spolupráce (Európska vesmírna agentúra - ESA, EÚ, OSN). SARIO pokrýva implementačnú časť agendy – najmä rozvoj vesmírneho ekosystému a lokálnych či medzinárodných partnerstiev.